Poptávka po malých webech typu firemní vizitky je docela velká. Existuje ale nějaký ideální způsob, jak takové individuální vizitky vytvářet kvalitní, samostatně upravitelné a přitom levné?

Typický zákazník malého webu chce:

  1. upravovat si texty sám
  2. fotogalerii, novinky, kontaktní formulář, …
  3. minimální náročnost na IT znalosti (protože neumí html, css a vlastně nic)
  4. co nejmenší cenu

Bez nějakého PHP, CMS, nebo tak něčeho, se neobejdeme. A máme tedy několik možností:

  • Použít CMS typu WordPress, Drupal, ModX… Jenže to je pro firemní vizitku kanon na vrabce.
  • Vyrobit slepenec z několika různých kusů open-source a webových aplikací (fotogalerie, mapa, twitter). Jenže to je na prd, protože každý kousek chce extra heslo a zákazník si zapamatuje sotva jedno. A spravovat to je děs a čurbes.
  • Naprogramovat to na zakázku. Jenže to vyjde hodně draho.
  • Použít framework typu CodeIgniter, Nette… Jenže to je taky zbytečně velké a pracné (tedy drahé).

Nějaké to kódování je v pohodě, protože stejně to dělá ostřílený webař (to jako vy nebo já smile ). A html se stejně dělá růčo. Teď jen aby toho programování bylo co nejmíň.

Nejčastěji se mi zatím osvědčil WordPress. Je to sice poměrně velký systém, ale když si za 3 měsíce začne klient vymýšlet, že chce tohle a tamto, většinou už to má. Je to i relativně rychle hotové a levné. Navíc je to osvědčený, otevřený systém, za který se rozhodně vy ani klient nebudete stydět.

Ale nebylo by přece jen něco jednoduššího, svižnějšího, míň žravého a blbovzdorného? Není nějaký pidi systém na tyhle věci?