Ještě jsem neviděl snad ani jeden kladný ohlas na iPad. Že to nemá multitasking, USB, slot na SD karty, neumí to tohle nebo tamto. No jo, to se vám to kecá! Ale že to má non-wimp interface, to už jste si nevšimli, co!

Zaprvé: iPad není novinka! Přístroj iPadu značně podobný popsal v roce 1987 John Sculley, bývalý šéf Applu. Jen se tomu říkalo Knowledge Navigator. A natočili o tom dvě reklamní videa: jedno, druhé. Pak se pokusili něco takového vyrobit – jmenovalo se to Newton. A teď se k tomu nápadu vracejí. Ještě to není úplně ono, ale už se to pomalu šine.

Zadruhé: Klidně se vsadím, že docela brzy vyjde nový iPad, který bude mít USB a slot na SD karty v těle i kamerku. iPhone první generace taky neměl všechno, co má 3GS. Hádám, že je to proto, aby měli nadšenci za dva roky důvod sáhnout znovu do peněženky a „upgradovat“.

Zatřetí: Že to nemá čtečku na karty si všimnete, ale že to používá non-wimp interface vám uniklo, co! (post-wimp, chcete-li) Jen se podívejte, jak vypadá kalendář, knihovna nebo fotky složené do hromádek! Přivést takový typ rozhraní do světa plného wimp je kumšt! A je to určitě ta největší inovace, kterou Apple poslední dobou tlačí.

Wimp interface má okna, ikony, menu a ukazovátko. Non-wimp pracuje s přímější reprezentací objektů. Snaží se, abyste měli dojem manipulace se skutečnými objekty (knížky, fotky). Úplně bez menu a ikon iPad není, ale v mnoha případech takové menu výrazně urychlí práci.